PIC16C74A-10I/PT Images
PIC16C74A-10I/PT Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16C74A-10I/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16C74A-10I/PT Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DSPIC33EV32GM002T-I/MM
    IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFN
    MCP2542FD-E/SN
    IC TRANSCEIVER 1/1 8SOIC
    ATMEGA329V-8AUR
    IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP
    DSC6331CI2EA-025.0000
    MEMS OSC SMD
    1N8166USE3
    TVS DIODE 36VWM 59.1VC A SQ-MELF
    MASMCG170CA
    TVS DIODE 170VWM 275VC SMCG
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16C74A-10I/PT
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tray
  • Series: PIC® 16C
  • PartStatus: Obsolete
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 10MHz
  • Connectivity: I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 33
  • ProgramMemorySize: 7KB (4K x 14)
  • ProgramMemoryType: OTP
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 192 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 4V ~ 6V
  • DataConverters: A/D 8x8b
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)