PIC16C77-10E/PT Images
PIC16C77-10E/PT Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16C77-10E/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16C77-10E/PT Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    JANTXV1N751AUR-1
    DIODE ZENER 5.1V 500MW DO213AA
    AT89C4051-24PU
    IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20DIP
    PIC24FV08KM204-I/MV
    IC MCU 16BIT 8KB FLASH 48UQFN
    ATMEGA16-16MQ
    IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
    ATF1500A-12AC
    IC CPLD 32MC 12NS 44TQFP
    ATSAM4LC2AA-AU
    IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48TQFP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16C77-10E/PT
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tray
  • Series: PIC® 16C
  • PartStatus: Obsolete
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 10MHz
  • Connectivity: I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 33
  • ProgramMemorySize: 14KB (8K x 14)
  • ProgramMemoryType: OTP
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 368 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 4V ~ 6V
  • DataConverters: A/D 8x8b
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)