PIC16F15256-E/SS Images
PIC16F15256-E/SS Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16F15256-E/SS
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SSOP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16F15256-E/SS Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DSC1101NI5-012.8000
    MEMS OSC XO 12.8000MHZ CMOS SMD
    MXP6KE100CAE3
    TVS DIODE 85.5VWM 137VC T18
    PIC17C43-33/P
    IC MCU 8BIT 8KB OTP 40DIP
    2EZ91D5/TR12
    DIODE ZENER 91V 2W DO204AL
    DSC1104BI2-100.0000
    MEMS OSC XO 100.0000MHZ HCSL SMD
    MXSMBG75CAE3
    TVS DIODE 75VWM 121VC SMBG
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16F15256-E/SS
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® 16F
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 32MHz
  • Connectivity: I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 24
  • ProgramMemorySize: 28KB (28K x 8)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 2K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 19x10b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)