PIC16F1713T-I/SO Images
PIC16F1713T-I/SO Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16F1713T-I/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16F1713T-I/SO Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MXSMCJ75CA
    TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
    MXLRT100KP54A
    TVS DIODE 54VWM 106VC CASE 5A
    1N647-1E3/TR
    SIGNAL/COMPUTER DIODE
    AT91SAM9260B-QU
    IC MCU 32BIT 32KB ROM 208QFP
    PIC16C66-10/SO
    IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC
    DSC400-4334Q0023KE1T
    MEMS OSC XO 2.25V-3.6V 20SMD
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16F1713T-I/SO
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
  • Series: PIC® XLP™ 16F
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 32MHz
  • Connectivity: I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 25
  • ProgramMemorySize: 7KB (4K x 14)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 512 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 2.3V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)