PIC16F1825-E/ST Images
PIC16F1825-E/ST Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16F1825-E/ST
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16F1825-E/ST Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    UPT24/TR13
    TVS DIODE 24VWM 43.2VC POWERMIT1
    DSC8001BL5T
    MEMS OSC PROG BLANK 1MHZ-150MHZ
    MIC2555-1YML-TR
    IC TRANSCEIVER HALF 1/1 24MLF
    A3P1000-1PQ208I
    IC FPGA 154 I/O 208QFP
    UTR4340
    DIODE GEN PURP 400V 4A AXIAL
    MIC5249-1.8BMM
    IC REG LINEAR 1.8V 300MA 8MSOP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16F1825-E/ST
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® XLP™ mTouch™ 16F
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 32MHz
  • Connectivity: I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 11
  • ProgramMemorySize: 14KB (8K x 14)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 256 x 8
  • RAMSize: 1K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 8x10b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)