PIC16F1825T-I/ML Images
PIC16F1825T-I/ML Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16F1825T-I/ML
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16F1825T-I/ML Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MASMLG8.5AE3
    TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMLG
    JANS1N4470DUS
    ZENER DIODE
    MV1N8151
    TVS DIODE
    DSPIC33CK64MP506T-I/MR
    IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64QFN
    DSC6112JI2A-000.0000T
    MEMS OSC PROG BLANK 1MHZ-100MHZ
    MPLAD7.5KP170CAE3
    TVS DIODE
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16F1825T-I/ML
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
  • Series: PIC® XLP™ mTouch™ 16F
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 32MHz
  • Connectivity: I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 11
  • ProgramMemorySize: 14KB (8K x 14)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 256 x 8
  • RAMSize: 1K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 8x10b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)