PIC16F1829LINT-E/SS Images
PIC16F1829LINT-E/SS Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16F1829LINT-E/SS
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16F1829LINT-E/SS Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    JANTXV2N1724
    NPN TRANSISTOR
    SMDA12C-7E3/TR7
    TVS DIODE 12VWM 24VC 8-SO
    1N5539B
    DIODE ZENER 19V 500MW DO35
    PIC16F877-20/PQ
    IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44MQFP
    MIC59P50BWM-TR
    IC PWR DRIVER BIPOLAR 1:1 24SOIC
    1N8167
    TVS DIODE
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16F1829LINT-E/SS
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
  • Series: PIC® XLP™ mTouch™ 16F
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 32MHz
  • Connectivity: I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, IBT LIN/J2602
  • NumberofI/O: 12
  • ProgramMemorySize: 14KB (8K x 14)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 256 x 8
  • RAMSize: 1K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 2.3V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 9x10b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)