PIC16F18313T-E/SNVAO Images
PIC16F18313T-E/SNVAO Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16F18313T-E/SNVAO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8SOIC
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16F18313T-E/SNVAO Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    ATSAML11D16A-MUKPH
    IC MCU 32BIT 64KB FLASH 24VQFN
    LXS301-23-0
    SI SCHOTTKY NON HERMETIC PLASTIC
    DSC1101AE5-040.6080
    MEMS OSC XO 40.6080MHZ CMOS SMD
    DSC6101HA3B-025.0000
    OSC MEMS AUTO -40C-125C SMD
    ATUC64L4U-ZAUR
    IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48QFN
    JAN1N968BUR-1
    DIODE ZENER 20V 500MW DO213AA
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16F18313T-E/SNVAO
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 32MHz
  • Connectivity: I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 6
  • ProgramMemorySize: 3.5KB (2K x 14)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 256 x 8
  • RAMSize: 256 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 2.3V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 5x10b; D/A 1x5b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)