PIC16F18875T-I/PT Images
PIC16F18875T-I/PT Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16F18875T-I/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16F18875T-I/PT Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    A54SX16P-TQG144I
    IC FPGA 113 I/O 144TQFP
    DSC1122CI5-048.0020T
    MEMS OSC XO 48.0020MHZ LVPECL
    MIC29372BU TR
    IC REG LIN POS ADJ 750MA TO263-5
    MX1.5KE43A
    TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC CASE-1
    1N6701
    DIODE SCHOTTKY
    MSMLG13CA/TR
    TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMLG
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16F18875T-I/PT
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
  • Series: PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 32MHz
  • Connectivity: I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 36
  • ProgramMemorySize: 14KB (8K x 14)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 256 x 8
  • RAMSize: 1K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 2.3V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 35x10b; D/A 1x5b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)