PIC16F19197-E/PTVAO Images
PIC16F19197-E/PTVAO Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16F19197-E/PTVAO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 56KB FLASH 64TQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16F19197-E/PTVAO Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    ATSAM4S16CA-CFU
    IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100VFBGA
    MIC2070-1BQS
    IC USB PWR CTRLR DUAL 16-QSOP
    A3P1000-2FG484I
    IC FPGA 300 I/O 484FBGA
    AT30TSE002A-MAH-T
    SENSOR DIGITAL -20C-125C 8WDFN
    APA600-FG484I
    IC FPGA 370 I/O 484FBGA
    SY10EP11UZI
    IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8SOIC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16F19197-E/PTVAO
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tray
  • Series: Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 32MHz
  • Connectivity: I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 59
  • ProgramMemorySize: 56KB (32K x 14)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 256 x 8
  • RAMSize: 4K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 2.3V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 45x12b; D/A 1x5b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)