PIC16F727-I/PT Images
PIC16F727-I/PT Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16F727-I/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16F727-I/PT Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MAP5KE8.0AE3
    TVS DIODE 8VWM 13.6VC DO204AL
    PL680-37OC-R
    IC CLK BUFFER LVPECL 16TSSOP
    JANTX1N5538C-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    1N5361E3/TR12
    DIODE ZENER 27V 5W T18
    MXSMBJ120A
    TVS DIODE 120VWM 193VC SMBJ
    SMAJ5933CE3/TR13
    DIODE ZENER 22V 3W DO214AC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16F727-I/PT
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tray
  • Series: PIC® XLP™ 16F
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 20MHz
  • Connectivity: I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 36
  • ProgramMemorySize: 14KB (8K x 14)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 368 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 14x8b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)