PIC16F74T-E/L Images
PIC16F74T-E/L Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16F74T-E/L
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44PLCC
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16F74T-E/L Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    VSC7434YIH-01
    IC TELECOM INTERFACE 24PORT
    AT27C4096-12JC
    IC EPROM 4MBIT PARALLEL 44PLCC
    DSC400-0401Q0103KI2T
    MEMS OSC XO 2.25V-3.6V 20SMD
    AT40K40AL-1BQC
    IC FPGA 114 I/O 144LQFP
    DSA1121DA1-100.0000VAO
    MEMS OSC AUTO LOW JITTER -40C-12
    PIC16C63A-20E/SS
    IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16F74T-E/L
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: PIC® 16F
  • PartStatus: Obsolete
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 20MHz
  • Connectivity: I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 33
  • ProgramMemorySize: 7KB (4K x 14)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 192 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 4V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 8x8b
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)