PIC16F877-04/P Images
PIC16F877-04/P Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16F877-04/P
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16F877-04/P Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DSC1203CI2-100M0000T
    LOW JITTET MEMS OSC 100MHZ LVDS
    MASMLJ160CAE3
    TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
    ATSAMS70J21B-MNT
    IC MCU 32BIT 2MB FLASH 64QFN
    JANS1N4967DUS
    ZENER DIODE
    ATSAMC21G18A-MUT
    IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48VQFN
    EX128-PTQG64
    IC FPGA 46 I/O 64TQFP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16F877-04/P
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® 16F
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 4MHz
  • Connectivity: I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 33
  • ProgramMemorySize: 14KB (8K x 14)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 256 x 8
  • RAMSize: 368 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 4V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 8x10b
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: 0°C ~ 70°C (TA)
  • MountingType: Through Hole
  • Package/Case: 40-DIP (0.600, 15.24mm)