PIC16LF871-I/L Images
PIC16LF871-I/L Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16LF871-I/L
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 44PLCC
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16LF871-I/L Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PIC18F4553-I/P
    IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
    SMCJ5641/TR13
    TVS DIODE 17.8VWM 31.9VC DO214AB
    MXLSMLG24AE3
    TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMLG
    ASDAK-MSCSM120AM03CT6LIAG-01
    AUGMENTED SWITCH DEV KIT
    UES1303SM
    RECTIFIER
    JANS1N4995/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16LF871-I/L
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® 16F
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 20MHz
  • Connectivity: UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 33
  • ProgramMemorySize: 3.5KB (2K x 14)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 64 x 8
  • RAMSize: 128 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 2V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 8x10b
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)