PIC16LF874-04I/P Images
PIC16LF874-04I/P Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16LF874-04I/P
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16LF874-04I/P Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MXP4KE110CAE3
    TVS DIODE 94VWM 152VC DO204AL
    PIC16C54-XT/P
    IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP
    24LC04B-I/MS
    IC EEPROM 4KBIT I2C 400KHZ 8MSOP
    MA330050-2
    MOD PIM DSPIC33CK64MP105 INT OA
    CDLL5945C
    DIODE ZENER 68V 1.25W DO213AB
    CDLL5258
    DIODE ZENER 36V 10MW DO213AB
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16LF874-04I/P
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® 16F
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 4MHz
  • Connectivity: I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 33
  • ProgramMemorySize: 7KB (4K x 14)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 128 x 8
  • RAMSize: 192 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 2V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 8x10b
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)
  • MountingType: Through Hole
  • Package/Case: 40-DIP (0.600, 15.24mm)