PIC16LF877T-04/L Images
PIC16LF877T-04/L Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16LF877T-04/L
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16LF877T-04/L Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MCP4922-E/STVAO
    IC DAC 12BIT V-OUT 14TSSOP
    93LC66BXT-I/SN
    IC EEPROM 4KBIT SPI 2MHZ 8SOIC
    DSPIC33EP512MC506-I/PT
    IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64TQFP
    TN2524N8-G
    MOSFET N-CH 240V 360MA TO243AA
    JANTXV1N969D-1
    DIODE ZENER 22V 500MW DO35
    MCP602T-I/ST
    IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8TSSOP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16LF877T-04/L
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: PIC® 16F
  • PartStatus: Obsolete
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 4MHz
  • Connectivity: I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 33
  • ProgramMemorySize: 14KB (8K x 14)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 256 x 8
  • RAMSize: 368 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 2V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 8x10b
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: 0°C ~ 70°C (TA)