PIC17C43-33E/PQ Images
PIC17C43-33E/PQ Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC17C43-33E/PQ
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 8KB OTP 44MQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC17C43-33E/PQ Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    JAN1N752AUR-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    DSC400-0101Q0083KI2T
    MEMS OSC XO 2.25V-3.6V 20SMD
    MPP4203-206
    SI PIN NON HERMETIC MMSM
    TP0620N3-G
    MOSFET P-CH 200V 175MA TO92-3
    DSC1121BI2-008.0000
    MEMS OSC LOW POWER LVCMOS 40C-8
    JANTX1N6639US
    DIODE GEN PURP 75V 300MA D-5D
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC17C43-33E/PQ
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tray
  • Series: PIC® 17C
  • PartStatus: Obsolete
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 33MHz
  • Connectivity: UART/USART
  • Peripherals: POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 33
  • ProgramMemorySize: 8KB (4K x 16)
  • ProgramMemoryType: OTP
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 454 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 4.5V ~ 6V
  • DataConverters: -
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)