PIC17C44-25E/PQ Images
PIC17C44-25E/PQ Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC17C44-25E/PQ
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 16KB OTP 44MQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC17C44-25E/PQ Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    ZL38067UGB2
    IC AUDIO PROCESSOR 56WLCSP
    AT89LP4052-16XU
    IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20TSSOP
    HV9961NG-G-M901
    IC LED DRIVER CTRLR DIM 16SOIC
    PIC16LF1938T-I/SO
    IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC
    MX5KP7.0A
    TVS DIODE 7VWM 12VC CASE 5A
    LX1555CDM
    IC REG CTRLR BUCK/BOOST 8SOIC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC17C44-25E/PQ
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tray
  • Series: PIC® 17C
  • PartStatus: Obsolete
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 25MHz
  • Connectivity: UART/USART
  • Peripherals: POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 33
  • ProgramMemorySize: 16KB (8K x 16)
  • ProgramMemoryType: OTP
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 454 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 4.5V ~ 6V
  • DataConverters: -
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)