PIC18F15Q41-E/REB Images
PIC18F15Q41-E/REB Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC18F15Q41-E/REB
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 32KB FLASH 20VQFN
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC18F15Q41-E/REB Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MCP42010T-E/ST
    IC DGT POT 10KOHM 256TAP 14TSSOP
    DM320015
    BOARD EVAL PCAP FOR PIC32
    1N6320US/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    DSC400-3333Q0094KE1
    MEMS OSC XO 2.25V-3.6V 20SMD
    MAX24188ETK2T
    IC CLK SYNTHESIZER DUAL 68TQFN
    PIC16LF1512T-I/SS
    IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC18F15Q41-E/REB
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tray
  • Series: PIC® 18F
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 64MHz
  • Connectivity: I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 18
  • ProgramMemorySize: 32KB (32K x 8)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 512 x 8
  • RAMSize: 2K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 17x12b; D/A 2x8b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)