PIC18F43K20-I/PT Images
PIC18F43K20-I/PT Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC18F43K20-I/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC18F43K20-I/PT Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MP5KE6.5CA
    TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO204AL
    CDLL4625
    DIODE ZENER 5.1V 500MW DO213AA
    MIC94091YMT-TR
    IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 4TMLF
    5962-9322102MXC
    IC FPGA 104 I/O 132CPGA
    MPF300T-1FCG484I
    IC FPGA 244 I/O 484FCBGA
    SK38BE3/TR13
    DIODE SCHOTTKY 80V 3A SMB
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC18F43K20-I/PT
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tray
  • Series: PIC® XLP™ 18K
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 64MHz
  • Connectivity: I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 35
  • ProgramMemorySize: 8KB (4K x 16)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 256 x 8
  • RAMSize: 512 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 1.8V ~ 3.6V
  • DataConverters: A/D 14x10b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)