PIC18F442-E/PT Images
PIC18F442-E/PT Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC18F442-E/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC18F442-E/PT Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MIC38C43ABM-TR
    IC REG CTRLR MULT TOPOLOGY 8SOIC
    DSC6083JI2A-000K000
    MEMS OSC XO CMOS SMD
    M2GL060TS-1VFG400I
    IC FPGA 207 I/O 400VFBGA
    MIC2010-1PCQS
    IC USB PWR CTRLR DUAL 16-QSOP
    DSPIC33FJ64GP706A-I/MR
    IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64VQFN
    SY100E104JC-TR
    IC GATE AND/NAND QUINT 28-PLCC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC18F442-E/PT
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tray
  • Series: PIC® 18F
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 40MHz
  • Connectivity: I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 34
  • ProgramMemorySize: 16KB (8K x 16)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 256 x 8
  • RAMSize: 768 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 4.2V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 8x10b
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)