PIC18F4431-E/ML Images
PIC18F4431-E/ML Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC18F4431-E/ML
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC18F4431-E/ML Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PIC16LF1783-E/ML
    IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
    ATUC64L4U-ZAUT
    IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48QFN
    DSC1001DI2-014.7456T
    MEMS OSC XO 14.7456MHZ CMOS SMD
    LAN9500AI-ABZJ
    IC USB 2.0-10/100 ETH CRTL 56QFN
    APA600-PQG208
    IC FPGA 158 I/O 208QFP
    JAN1N6626/TR
    RECTIFIER UFR,FRR
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC18F4431-E/ML
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® 18F
  • PartStatus: Obsolete
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 40MHz
  • Connectivity: I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, LVD, Power Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 36
  • ProgramMemorySize: 16KB (8K x 16)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 256 x 8
  • RAMSize: 768 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 4.2V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 9x10b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)