PIC18F4480-E/ML Images
PIC18F4480-E/ML Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC18F4480-E/ML
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC18F4480-E/ML Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MSMLG15CA
    TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMLG
    2N6329
    NPN TRANSISTOR
    ATF1504AS-7JC84
    IC CPLD 64MC 7.5NS 84PLCC
    2N2484UB
    TRANS NPN 60V 0.05A SMD
    93AA66BT-I/SN
    IC EEPROM 4KBIT SPI 2MHZ 8SOIC
    SMCG5644E3/TR13
    TVS DIODE 24.3VWM 43.5VC DO215AB
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC18F4480-E/ML
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® 18F
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 25MHz
  • Connectivity: CANbus, I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 36
  • ProgramMemorySize: 16KB (8K x 16)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 256 x 8
  • RAMSize: 768 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 4.2V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 11x10b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)