PIC18LF2680-I/SO Images
PIC18LF2680-I/SO Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC18LF2680-I/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC18LF2680-I/SO Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    CD4750A
    VOLTAGE REGULATOR
    DSC1003CL2-025.0000T
    MEMS OSC XO 25.0000MHZ CMOS SMD
    DSC1121CM1-100.0000T
    MEMS OSC XO 100.0000MHZ CMOS SMD
    PIC24FJ64GC006-I/MR
    IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64VQFN
    ATTINY5-MAHR
    IC MCU 8BIT 512B FLASH 8UDFN
    MIC5514-3.0YMT-TR
    IC REG LINEAR 3V 300MA 6TDFN
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC18LF2680-I/SO
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® 18F
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 40MHz
  • Connectivity: CANbus, I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 25
  • ProgramMemorySize: 64KB (32K x 16)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 1K x 8
  • RAMSize: 3.25K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 2V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 8x10b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)