PIC18LF45K42-I/MV Images
PIC18LF45K42-I/MV Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC18LF45K42-I/MV
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40UQFN
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC18LF45K42-I/MV Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    LAN9352T/PT
    IC ETHERNET SWITCH 2PORT 80TQFP
    JANKCA1N4581A
    DIODE ZENER TEMP COMPENSATED
    MIC29204BN
    IC REG LINEAR POS ADJ 400MA 8DIP
    AT80251G2D-3CSUM
    IC MCU 8/16BIT ROMLESS 40PDIL
    DSC1003DL1-025.0000
    MEMS OSC XO 25.0000MHZ CMOS SMD
    1N6027UR-1
    DIODE ZENER
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC18LF45K42-I/MV
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® XLP™ 18K
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 64MHz
  • Connectivity: I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 36
  • ProgramMemorySize: 32KB (16K x 16)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 256 x 8
  • RAMSize: 2K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 1.8V ~ 3.6V
  • DataConverters: A/D 35x12b; D/A 1x5b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)