PIC18LF66K40-I/MR Images
PIC18LF66K40-I/MR Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC18LF66K40-I/MR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64VQFN
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC18LF66K40-I/MR Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    2N2946AUB/TR
    TRANSISTOR SMALL-SIGNAL BJT
    DSC1003BL3-008.1920
    MEMS OSC 8.192MHZ LVCMOS 20PPM 5
    SST26VF032-80-5I-QAE
    IC FLASH 32MBIT SPI/QUAD 8WSON
    MCP6482T-E/MS
    IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8MSOP
    JANTX1N966DUR-1
    DIODE ZENER 16V 500MW DO213AA
    DSPIC33EP32GS504T-E/PT
    IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC18LF66K40-I/MR
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® XLP™ 18K
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 64MHz
  • Connectivity: I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 60
  • ProgramMemorySize: 64KB (32K x 16)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 1K x 8
  • RAMSize: 3.5K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 1.8V ~ 3.6V
  • DataConverters: A/D 45x10b; D/A 1x5b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)