PIC24EP128MC206-I/MR Images
PIC24EP128MC206-I/MR Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC24EP128MC206-I/MR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64VQFN
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC24EP128MC206-I/MR Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DSC1001AI2-133.0000T
    MEMS OSC XO 133.0000MHZ CMOS SMD
    PIC24HJ12GP202-E/ML
    IC MCU 16BIT 12KB FLASH 28QFN
    1PMT5934B/TR13
    DIODE ZENER 24V 3W DO216AA
    MCP2130-I/P
    IC IRDA ENCODER/DECODER 14DIP
    A1010B-PLG68C
    IC FPGA 57 I/O 68PLCC
    S25120
    RECTIFIER
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC24EP128MC206-I/MR
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® 24EP
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 16-Bit
  • Speed: 70 MIPs
  • Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 53
  • ProgramMemorySize: 128KB (43K x 24)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 8K x 16
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 3V ~ 3.6V
  • DataConverters: A/D 16x10b/12b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)