PIC24F04KL101-I/MQ Images
PIC24F04KL101-I/MQ Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC24F04KL101-I/MQ
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20VQFN
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC24F04KL101-I/MQ Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MIC2003-0.8YM5TX
    IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-5
    DSC1001BI2-030.0000T
    MEMS OSC XO 30.0000MHZ CMOS SMD
    1N4103-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    PIC18F04Q41T-I/SL
    IC MCU 8BIT 16KB FLASH 14SOIC
    JANTX1N6641US
    DIODE GEN PURP 50V 300MA B-MELF
    JAN2N5672
    NPN TRANSISTOR
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC24F04KL101-I/MQ
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® XLP™ 24F
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 16-Bit
  • Speed: 32MHz
  • Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 17
  • ProgramMemorySize: 4KB (1.375K x 24)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 512 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 1.8V ~ 3.6V
  • DataConverters: -
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)