PIC24F16KA302-E/ML Images
PIC24F16KA302-E/ML Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC24F16KA302-E/ML
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC24F16KA302-E/ML Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    JAN1N6485DUS
    ZENER DIODE
    PIC18F26K83-I/SS
    IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP
    1N6473
    TVS DIODE 24VWM 41.4VC AXIAL
    ATSAMD20E15A-AU
    IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32TQFP
    LAN9355I/ML
    IC ETHERNET SWITCH 3PORT 88VQFN
    CDS5521BUR-1
    VOLTAGE REGULATOR
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC24F16KA302-E/ML
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® XLP™ 24F
  • PartStatus: Obsolete
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 16-Bit
  • Speed: 32MHz
  • Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 24
  • ProgramMemorySize: 16KB (5.5K x 24)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 512 x 8
  • RAMSize: 2K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 1.8V ~ 3.6V
  • DataConverters: A/D 13x12b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)