PIC24F16KL402-E/ML Images
PIC24F16KL402-E/ML Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC24F16KL402-E/ML
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC24F16KL402-E/ML Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    JAN1N4559B
    ZENER DIODE
    MAPLAD18KP120A
    TVS DIODE 120VWM 193VC PLAD
    SMBJ15CAE3/TR13
    TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMBJ
    A54SX72A-2FG256I
    IC FPGA 203 I/O 256FBGA
    SMBJ5370CE3/TR13
    DIODE ZENER 56V 5W SMBJ
    AT27C010L-55PI
    IC EPROM 1MBIT PARALLEL 32DIP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC24F16KL402-E/ML
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® XLP™ 24F
  • CoreSize: 16-Bit
  • Speed: 32MHz
  • Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 24
  • ProgramMemorySize: 16KB (5.5K x 24)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 512 x 8
  • RAMSize: 1K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 1.8V ~ 3.6V
  • DataConverters: A/D 12x10b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)