PIC24FJ64GA002T-I/SO Images
PIC24FJ64GA002T-I/SO Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC24FJ64GA002T-I/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC24FJ64GA002T-I/SO Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MXLSMBJ60CA
    TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMBJ
    24LC64F-I/MS
    IC EEPROM 64KBIT I2C 8MSOP
    EMC1815T-AE/9R
    1.8V 5 CHANNEL TEMP SENSOR I2C 2
    ATSAML21J18B-MNT
    IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN
    PIC24FJ32GU202T-I/SS
    IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP
    JANTXV1N6660
    RECTIFIER
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC24FJ64GA002T-I/SO
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
  • Series: PIC® 24F
  • CoreSize: 16-Bit
  • Speed: 32MHz
  • Connectivity: I²C, PMP, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 21
  • ProgramMemorySize: 64KB (22K x 24)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 8K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 2V ~ 3.6V
  • DataConverters: A/D 10x10b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)