PIC24FV08KM202-I/ML Images
PIC24FV08KM202-I/ML Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC24FV08KM202-I/ML
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC24FV08KM202-I/ML Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PIC16C76-10I/SO
    IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC
    ATSTK600-SC02
    STK600 TQFP SOCKET CARD AVR
    PIC16F15225-E/MG
    IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
    MXLPLAD30KP170CA
    TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD
    MIC5239-1.8YMM
    IC REG LINEAR 1.8V 500MA 8MSOP
    QT161-ASG
    IC SENSOR QTOUCH 6CHAN 28SSOP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC24FV08KM202-I/ML
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® XLP™ 24F
  • CoreSize: 16-Bit
  • Speed: 32MHz
  • Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 23
  • ProgramMemorySize: 8KB (2.75K x 24)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 512 x 8
  • RAMSize: 2K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 2V ~ 5V
  • DataConverters: A/D 19x10b/12b; D/A 2x8b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)