PIC32MX575F512LT-80V/PT Images
PIC32MX575F512LT-80V/PT Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC32MX575F512LT-80V/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC32MX575F512LT-80V/PT Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MSMBJ11A/TR
    TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMBJ
    DSC1123CI5-040.0000
    MEMS OSC XO 40.0000MHZ LVDS SMD
    MXLSMBJ170CAE3
    TVS DIODE 170VWM 275VC SMBJ
    MCP23S09-E/SO
    IC I/O EXPANDER SPI 8B 18SOIC
    DSPIC33EP128GP506T-E/PT
    IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP
    JAN1N6114
    TVS DIODE 16.7VWM 32.03VC AXIAL
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC32MX575F512LT-80V/PT
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: PIC® 32MX
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: MIPS32® M4K™
  • CoreSize: 32-Bit
  • Speed: 80MHz
  • Connectivity: CANbus, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 85
  • ProgramMemorySize: 512KB (512K x 8)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 64K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 2.3V ~ 3.6V
  • DataConverters: A/D 16x10b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 105°C (TA)