PIC32MX775F512L-80I/PT Images
PIC32MX775F512L-80I/PT Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC32MX775F512L-80I/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC32MX775F512L-80I/PT Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    AC500100
    EERAM I2C PICTAIL KIT
    JAN1N5649A
    TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO13
    AT27BV256-12TC
    IC EPROM 256KBIT PARALLEL 28TSOP
    SG1731L-883B
    PWM CONTROLLERS, HIGH-RELIABILIT
    DSC1001DL5-020.0000T
    MEMS OSC XO 20.0000MHZ CMOS SMD
    1N4979
    DIODE ZENER 75V 5W AXIAL
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC32MX775F512L-80I/PT
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tray
  • Series: PIC® 32MX
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: MIPS32® M4K™
  • CoreSize: 32-Bit
  • Speed: 80MHz
  • Connectivity: CANbus, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 85
  • ProgramMemorySize: 512KB (512K x 8)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 64K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 2.3V ~ 3.6V
  • DataConverters: A/D 16x10b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)