SMAJ16AE3/TR13, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AC
SMAJ16AE3/TR13 Images
SMAJ16AE3/TR13 Images
Product Attributes:
  • Part Number: SMAJ16AE3/TR13
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AC
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SMAJ16AE3/TR13 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DSPIC33EP128MC202-H/MM
    IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28QFN
    MAPLAD18KP17AE3
    TVS DIODE 17VWM 27.6VC PLAD
    DSPIC33FJ64MC804-H/PT
    IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44TQFP
    DSA2311KA3-R0021TVAO
    MEMS TWO-OUTPUT AUTO -40C-125C 2
    1N1198
    STANDARD RECTIFIER
    MIC5330-GWYML-TR
    IC REG LINEAR 1.6V/1.8V 8MLF
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SMAJ16AE3/TR13
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 16V
  • Voltage-Breakdown(Min): 17.8V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 26V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 19.2A
  • Power-PeakPulse: 500W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)