SMBJ10CAE3/TR13, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 10VWM 17VC SMBJ
SMBJ10CAE3/TR13 Images
SMBJ10CAE3/TR13 Images
Product Attributes:
  • Part Number: SMBJ10CAE3/TR13
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 10VWM 17VC SMBJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SMBJ10CAE3/TR13 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    AX500-2FG676
    IC FPGA 336 I/O 676FBGA
    MIC4126BME
    IC GATE DRVR LOW-SIDE 8SOIC
    JAN1N827-1
    DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35
    JANTXV2N6989
    TRANS 4NPN 50V 0.8A TO116
    APA150-PQ208
    IC FPGA 158 I/O 208QFP
    MXSMCGLCE48A
    TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMCG
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SMBJ10CAE3/TR13
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 10V
  • Voltage-Breakdown(Min): 11.1V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 17V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 35.3A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)