SMBJ20CE3/TR13, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMBJ
SMBJ20CE3/TR13 Images
SMBJ20CE3/TR13 Images
Product Attributes:
  • Part Number: SMBJ20CE3/TR13
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMBJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SMBJ20CE3/TR13 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    JANTX1N3646
    DIODE GP 1.75KV 250MA AXIAL
    PIC18LF2220T-I/SO
    IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SOIC
    PIC16C71-20I/P
    IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP
    MIC2033-12BYM6-T5
    IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-6
    MXSMCJ120CAE3
    TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB
    MXLRT100KP160CA
    TVS DIODE 160VWM 315VC CASE 5A
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SMBJ20CE3/TR13
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 20V
  • Voltage-Breakdown(Min): 22.2V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 35.8V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 16.7A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)