SMBJ45CAE3/TR13, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMBJ
SMBJ45CAE3/TR13 Images
SMBJ45CAE3/TR13 Images
Product Attributes:
  • Part Number: SMBJ45CAE3/TR13
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMBJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SMBJ45CAE3/TR13 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DSC400-2222Q0104KI2
    MEMS OSC XO 2.25V-3.6V 20SMD
    DSPIC33EP256GM310-I/PT
    IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
    JANTXV1N4577A-1/TR
    DIODE ZENER TEMP COMPENSATED
    JANS1N5288-1/TR
    CURRENT REGULATOR
    PIC32CM2532LS60064T-I/PT
    IC MCU 32BIT 256K FLASH 64PIN SM
    1N4745PE3/TR8
    DIODE ZENER 16V 1W DO204AL
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SMBJ45CAE3/TR13
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 45V
  • Voltage-Breakdown(Min): 50V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 72.7V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 8.3A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)