SMBJ51AE3/TR13, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMBJ
SMBJ51AE3/TR13 Images
SMBJ51AE3/TR13 Images
Product Attributes:
  • Part Number: SMBJ51AE3/TR13
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMBJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SMBJ51AE3/TR13 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    AGL400V5-FGG144I
    IC FPGA 97 I/O 144FBGA
    AT27BV1024-15JC
    IC EPROM 1MBIT PARALLEL 44PLCC
    DSPIC33EP512MC502-H/SP
    IC MCU 16BIT 512KB FLASH 28SPDIP
    JAN1N4971US
    DIODE ZENER 36V 5W D5B
    MIC2005-0.5LYM5-TR
    IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-5
    LE7942BDJC
    IC TELECOM INTERFACE 32PLCC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SMBJ51AE3/TR13
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 51V
  • Voltage-Breakdown(Min): 56.7V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 82.4V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 7.3A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)