SMBJ51CAE3/TR13, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMBJ
SMBJ51CAE3/TR13 Images
SMBJ51CAE3/TR13 Images
Product Attributes:
  • Part Number: SMBJ51CAE3/TR13
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMBJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SMBJ51CAE3/TR13 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MXPLAD36KP43CA
    TVS DIODE 43VWM 69.4VC PLAD
    MXSMBJ70AE3
    TVS DIODE 70VWM 113VC SMBJ
    MCP6285-E/MS
    IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8MSOP
    ATSAMC20E16A-MUT
    IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32VQFN
    PIC18LF8680-I/PT
    IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP
    MSD75-16
    BRIDGE RECT 3PHASE 1.6KV 75A SM2
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SMBJ51CAE3/TR13
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 51V
  • Voltage-Breakdown(Min): 56.7V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 82.4V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 7.3A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)