SMCJ110CE3/TR13 Images
SMCJ110CE3/TR13 Images
Product Attributes:
  • Part Number: SMCJ110CE3/TR13
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 110VWM 196VC DO214AB
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SMCJ110CE3/TR13 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DSPIC33EP64GP506-I/PT
    IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP
    AT28HC256F-90FM/883
    AT24C16AN-10SU-1.8
    IC EEPROM 16KBIT I2C 8SOIC
    1N4743AE3/TR13
    DIODE ZENER 13V 1W DO204AL
    DSC1001BE1-004.0960T
    MEMS OSC XO 4.0960MHZ CMOS SMD
    XTAL OSC ATOMIC 10.0000MHZ CMOS
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SMCJ110CE3/TR13
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 110V
  • Voltage-Breakdown(Min): 122V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 196V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 7.7A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)