SMCJ14CE3/TR13 Images
SMCJ14CE3/TR13 Images
Product Attributes:
  • Part Number: SMCJ14CE3/TR13
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 14VWM 25.8VC DO214AB
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SMCJ14CE3/TR13 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PIC16LC620-04/SS
    IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP
    MXSMLJ130A
    TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AB
    AT49BV002NT-90TI
    IC FLASH 2MBIT PARALLEL 32TSOP
    DSC1123AE1-148.3500T
    MEMS OSC XO 148.3500MHZ LVDS SMD
    JANTX1N4968D
    DIODE ZENER 27V 5W E AXIAL
    PIC24F08KL301-E/P
    IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20DIP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SMCJ14CE3/TR13
  • Mfr: Microchip Technology
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 14V
  • Voltage-Breakdown(Min): 15.6V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 25.8V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 58.1A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)