SMCJ180E3/TR13, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 180VWM DO214AB
SMCJ180E3/TR13 Images
SMCJ180E3/TR13 Images
Product Attributes:
  • Part Number: SMCJ180E3/TR13
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 180VWM DO214AB
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SMCJ180E3/TR13 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DSA1105DA1-022.5792TVAO
    MEMS OSC AUTO -40C-125C
    JANTXV1N976BUR-1
    DIODE ZENER 43V 500MW DO213AA
    MXPLAD30KP90AE3
    TVS DIODE 90VWM 146VC PLAD
    JANS2N6989
    PNP TRANSISTOR
    JANTX1N5307-1
    DIODE REG 500MW DO-7
    MSCD100-18
    DIODE MODULE 1.8KV 100A D1
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SMCJ180E3/TR13
  • Mfr: Microchip Technology
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 180V
  • Voltage-Breakdown(Min): -
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: -
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): -
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)