SMLJ36CAE3/TR13 Images
SMLJ36CAE3/TR13 Images
Product Attributes:
  • Part Number: SMLJ36CAE3/TR13
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SMLJ36CAE3/TR13 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PIC16LF18444-I/SS
    IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
    JANSR2N3440U4
    TRANSISTOR RH POWER BJT
    1N5230A/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    DSC1001AE1-018.0000
    MEMS OSC XO 18.0000MHZ CMOS SMD
    MIC2177-5.0YWM
    IC REG BUCK 5V 2.5A 20SOIC
    PIC32MX775F512H-80I/MR
    IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64VQFN
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SMLJ36CAE3/TR13
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 36V
  • Voltage-Breakdown(Min): 40V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 58.1V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 51.6A
  • Power-PeakPulse: 300W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)