SST26VF016B-104V/SM Images
SST26VF016B-104V/SM Images
Product Attributes:
  • Part Number: SST26VF016B-104V/SM
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC FLASH 16MBIT SPI/QUAD 8SOIJ
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Memory
  • SST26VF016B-104V/SM Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MCP41100-I/SN
    IC DGTL POT 100KOHM 256TAP 8SOIC
    11LC161T-E/TT
    IC EEPROM 16KBIT SGL WIRE SOT23
    MCP3202-CI/MS
    IC ADC 12BIT SAR 8MSOP
    MIC29152WU
    IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO263-5
    PIC18F24K20-E/ML
    IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
    MASMBJ2K3.3
    TVS DIODE 3.3VWM 5.8VC SMBJ
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SST26VF016B-104V/SM
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Memory
  • Package: Tube
  • Series: SST26 SQI®
  • PartStatus: Active
  • MemoryType: Non-Volatile
  • MemoryFormat: FLASH
  • Technology: FLASH
  • MemorySize: 16Mb (2M x 8)
  • MemoryInterface: SPI - Quad I/O
  • ClockFrequency: 104 MHz
  • WriteCycleTime-WordPage: 1.5ms
  • AccessTime: -
  • Voltage-Supply: 2.7V ~ 3.6V
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 105°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)