TC1016-2.7VLTTR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.7V 80MA SC70-5
IC EEPROM 256KBIT PARALLEL 28DIP
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL TO92-3
IC GATE AND/NAND 2-INPUT 8-SOIC
PWM CONTROLLERS, HIGH-RELIABILIT
Product Specifications:
MfrPart.: TC1016-2.7VLTTRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 2.7V 80MA SC70-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.7VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.3V @ 80mACurrent-Output: 80mACurrent-Quiescent(Iq): 90 µACurrent-Supply(Max): -PSRR: 58dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over TemperatureOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353TC1016-2.7VLTTR | Microchip Technology | NHE Electronics