TC1107-2.5VOATR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.5V 300MA 8SOIC
TVS DIODE 90VWM 146VC PLAD
IC MOTOR DRIVER 5.25V-32V 48VQFN
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC
Product Specifications:
MfrPart.: TC1107-2.5VOATRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 2.5V 300MA 8SOICProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.5VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.48V @ 300mACurrent-Output: 300mACurrent-Quiescent(Iq): 90 µACurrent-Supply(Max): -PSRR: 60dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over TemperatureOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)TC1107-2.5VOATR | Microchip Technology | NHE Electronics