TC1186-2.7VCT713, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.7V 150MA SOT23-5
IC GATE DRVR LOW-SIDE 8DIP
TVS DIODE 154VWM 246VC DO204AR
MEMS OSC LOW POWER LVDS -40C-85C
IC REG DL BUCK/LNR SYNC 10MSOP
Product Specifications:
MfrPart.: TC1186-2.7VCT713Mfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 2.7V 150MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6.5VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.7VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.4V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 80 µACurrent-Supply(Max): -PSRR: 64dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over TemperatureOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753TC1186-2.7VCT713 | Microchip Technology | NHE Electronics