TC1301A-ADAVMFTR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 3.3V/3V/2.63V 8DFN
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SPDIP
MEMS OSC XO 2.25V-3.6V 20SMD
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44QFN
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-3
Product Specifications:
MfrPart.: TC1301A-ADAVMFTRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 3.3V/3V/2.63V 8DFNProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 2Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 3.3V, 3V, 2.63VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.18V @ 300mA, 0.25V @ 150mACurrent-Output: 300mA, 150mACurrent-Quiescent(Iq): 180 µACurrent-Supply(Max): -PSRR: 58dB (100Hz)ControlFeatures: Enable, ResetProtectionFeatures: Over Current, Over TemperatureOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 8-VDFN Exposed PadTC1301A-ADAVMFTR | Microchip Technology | NHE Electronics