TC1301B-FHAVMFTR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LIN 2.8V/2.6V/2.63V 8DFN
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP
IC DAC 10BIT V-OUT 8TSSOP
MEMS OSC XO 307.0000KHZ CMOS SMD
IC MCU 8BIT 768B OTP 8SOIJ
IC REG LINEAR 3V 150MA TSOT23-5
Product Specifications:
MfrPart.: TC1301B-FHAVMFTRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LIN 2.8V/2.6V/2.63V 8DFNProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 2Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.8V, 2.6V, 2.63VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.18V @ 300mA, 0.25V @ 150mACurrent-Output: 300mA, 150mACurrent-Quiescent(Iq): 180 µACurrent-Supply(Max): -PSRR: 58dB (100Hz)ControlFeatures: Enable, ResetProtectionFeatures: Over Current, Over TemperatureOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 8-VDFN Exposed PadTC1301B-FHAVMFTR | Microchip Technology | NHE Electronics